MENU

Ysgol Gyfun Gymraeg Glantaf Staff
Our head teacher is Mr Alun Davies and the deputy is Dr Rhodri Thomas.
Assistant Heads 
Mrs Janet Burnhill
Mr Iwan Lloyd
Miss Meleri Jones
Mrs Sian Thomas
Mr Dyfrig Rees

Senior Teacher
Mr Keri Evans

Administrative Staff
Mr Gareth Jones (Business Manager)
Mrs Alison Harris (Senior Staff Admin)
Mrs Debbie Price
Mrs Ali Chappell
Ms Catrin Bevan
Ms Siw Miller

Literacy Co-Ordinator
Mrs Meleri Light
Miss Gwenno Rowlands

 
Progress Leaders
Years 12 + 13 - Mr Hefin Griffiths
Deputy years 12 + 13 - Mrs Beca Newis
Year 11 - Mrs Bethan Davies
Year 10 - Mrs Deborah Fawkes-Williams
Year 9 - Mr Huw Llewellyn
Year 8 - Mr Keri Evans / Miss Siwan Lloyd
Year 7 - Mr Andy Walpole

Assistant Progress Leaders
KS5 - Mr Dylan Jones
KS4 - Miss Siwan Lloyd / Miss Aimee Clement Jones
KS3 - Miss Ffion Roberts

Attendance Officer
Ms Catherine Townsend

Numeracy Co-Ordinator
Miss Sioned Lake


 
Our Subject Teachers.
Welsh
Mr Owain Sion Williams
Mrs Meleri Light
Mr Hefin Griffiths
Mrs Bethan Davies
Miss Ffion Williams
Miss Angharad Hughes
Miss Gwenno Rowlands
Mr Tegid Richards
Mrs Alison Manley

Mathematics
Miss Eleri Marks
Mr Dewi Williams
Miss Luned Vaughan
Miss Sioned Lake
Miss Aimee Clement Jones
Mr Gareth Jones
Mr Denis Pugh
Miss Mari Evans
Dr Aled Arch Williams
Mr Sion Williams
Mr Gareth Roberts

ICT
Mr Hywel Marshall
Mr Matthew Mathias

French 
Miss Sian O'Regan
Mr Curon Evans
Mrs Catrin Morgan

History and Politics
Mrs Sian Thomas
Mr Andrew Walpole
Mrs Elin Haf Evans
Mrs Meleri Davies
Miss Bethan Walkling
Miss Nia Davies

Design and Technology
Mr Haydn Pritchard
Mr Meirion Powell
Miss Gwen Owen
Mrs Siwan Hill
Mrs Nia Evans
Mrs Nicola Edwards

Religious Education
Mr Ian Roberts
Mrs Michelle Pugh
Miss Ffion Roberts
Miss Jemma Treharne

Drama and Media Studies
Mrs Elen Morris
Mrs Sarah Smith
Miss Bethan Walkling
Miss Lisa Jones

Economics
Mrs Janet Burnhill

Sociology
Mrs Beca Newis

Business Studies
Mrs Kathryn Llewellyn
Mr Gareth Jones

 
English
Mrs Megan Rumming
Miss Ceri Price
Mrs Branwen Abbott
Mrs Elspeth Hughes
Ms Rhian Griffiths
Mrs Nora Davies
Mrs Sarah Smith
Mrs Helen Preece

Science: Chemistry
Mr Marc Davies
Mrs Delyth Davies
Dr Rhodri Thomas
Mrs Lusa Glyn

Science: Physics
Mrs Nia Owen
Mr Iwan Lloyd
Mr Sion Williams
Dr Aled Arch Williams

Science: Biology
Mr Dyfrig Rees
Mr Huw Llewellyn
Dr Sian Powell
Miss Siwan Lloyd
Miss Mari Evans
Dr Anna Henderson

German 
Mrs Heather Watts
Mrs Deborah Fawkes-Williams
Mr Curon Evans

Geography
Mrs Rachel Norton
Mr Ioan Evans
Mr Eirlys Wyn Davies
Mr Gareth Norton
Mrs Eleri Evans

Art
Mrs Lowri Rees
Mrs Nicola Edwards
Miss Rhianedd Davies
Mr Keri Evans

Music
Mrs Delyth Medi Lloyd
Mr Haydn Morgans
Mr Gareth Roberts

Physical Education: Boys
Mr Rhydian Garner
Mr Keri Evans
Mr Dylan Jones

Physical Education: Girls
Miss Sian Harries
Miss Gwennan Harries

Psychology
Mrs Nesta Rees
Mr Iolo Jones

BAC
Mrs Michelle Pugh
Mrs Meleri Davies
Miss Sioned Lake


 
Vocational Courses.
14 -19 Co-Ordinator 
Mr Gareth Norton

Tourism BTEC (A)
Mr Gareth Norton

Sports BTEC (GCSE)
Mr Gareth Norton
Mr Rhydian Garner


 
Leisure and Tourism (GCSE)
Mr Gareth Norton

Health and Social Care (AS / U2)
Mrs Nesta Rees

CACHE
Mrs Kathryn Llewellyn


 
Additional Support Staff.
Inclusion and Specialist Resource Base 
Mrs Helen Sharkey
Mrs Claire Wilson
Mrs Beca Avci

Dyslexia Co-Ordinator
Mrs Marjorie Thomas

School Nurse
Mrs Fiona Vaidya

Rugby Development Officer
Llywarch ap Myrddin

Careers Wales Officer
Mr Aled Roberts

Careers and Work Experience Co-Ordinator
Miss Gwen Owen


 
Learning Support Assistants (Specialist Centre)
Miss Sophia Mico (Team Leader)
Miss Branwen Bennell
Miss Catrin Prosser
Ms Rose Bevan
Mrs Shan Roberts

Learning Support Assistants (Main Stream)
Miss Leanne Thomas
Mrs Sian Muliro
Mr David Thomas
Mrs Lisa Marshall
Mrs Fiona Evans
Mr Rhodri Brown
Mr Jordan Bishop
Mr Jack Maynard
Mr Iolo Jones
 
Literacy Assistant
Mr. Llion Higham

 
Technicians 
Mrs Wendy O'Reilly
Mr Alexander Jones
Mrs Clare Wakefield
Mr Charles Pearcy


Caretakers
Mr Kevin Bennett
Mr Alun Mitchell
Peripatetic Teachers
Clarinet/Saxophone - Mr David Davies
Brass - Mr Charles Maynard
Voice - Mrs Rhian Owen
Cello - Mrs Lloyd
Harp/Violin - Mrs Sian Wynn
Guitar - Mr Daniel Wood
Flute - Mrs Jackie Belcher
Drums - Mr Aled Wood